string(36) "Rady Miasta Jarosławia - archiwalne" string(36) "Rady Miasta Jarosławia - archiwalne"

Uchwała nr 22/III/2002Rady Miasta Jarosławia - archiwalnez dnia 11 grudnia 2002w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej JarosławNa podstawie art. 21 ust. 1 pkt 2 i ust.3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego ( Dz.U. Nr 71 poz.733 z 2001 r) oraz art. 18 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( Dz.U. Nr 142 poz.1591 z późn. zm.) Rada Miasta Jarosławia uchwala co następuje: ROZDZIAŁ I Postanowienia ogólne

Uchwała nr 22/III/2002
Rady Miasta Jarosławia - archiwalne
z dnia 11 grudnia 2002


w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Jarosław

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 2 i ust.3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego ( Dz.U. Nr 71 poz.733 z 2001 r) oraz art. 18 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( Dz.U. Nr 142 poz.1591 z późn. zm.) Rada Miasta Jarosławia uchwala co następuje: ROZDZIAŁ I Postanowienia ogólne


uchwała archiwalna - straciła moc na podstawie uchwały Nr 235 z dnia 26 kwietnia 2004 roku.
 
§ 1
Artykuły powołane w uchwale bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego ( Dz.U. Nr 71 poz.733 z 2001 r).

§ 2.
1. Uchwała niniejsza reguluje zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Jarosław.
2. Mieszkaniowy zasób Gminy Miejskiej Jarosław może być powiększany przez osoby fizyczne na koszt własny i na zasadach określonych w rozdziale VII poprzez nadbudowę, rozbudowę lub adaptację na cele mieszkalne pomieszczeń niemieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących własność gminy.

§ 3.
Mieszkaniowy zasób Gminy Miejskiej Jarosławia tworzą lokale określone w art. 20 ust. 1 ustawy.

§ 4.
Do dochodu, o którym mowa w § 12 ust.1 oraz §.13 ust.1 zalicza się dochód przeliczony na członka gospodarstwa domowego według przepisów ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r.o dodatkach mieszkaniowych ( Dz. U. Nr 71. poz. 734 z 2001 r.)

§ 5.
W rozumieniu niniejszej uchwały za osobę pozostającą w trudnych warunkach mieszkaniowych uważa się osobę zamieszkującą w lokalu: a/ w którym na jednego członka gospodarstwa domowego przypada mniej niż 5m2 ogólnej powierzchni pokoi, b/ nie spełniającym wymogów pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi, c/ wymagającym opróżnienia w związku z koniecznością rozbiórki lub remontu.

ROZDZIAŁ II
Zasady gospodarowania mieszkaniowym
zasobem miasta Jarosławia


§ 6.
1. Lokale mieszkalne stanowiące mieszkaniowy zasób miasta Jarosławia mogą być wynajmowane członkom wspólnoty samorządowej Gminy Miejskiej Jarosław.
2. W drodze wyjątku, ze względu na ważny interes wspólnoty samorządowej lub inny ważny interes społeczny organ wykonawczy może wyrazić zgodę na zawarcie najmu z osobą nie wchodzącą w skład wspólnoty samorządowej Gminy Miejskiej Jarosław.

§ 7.
1. Lokale wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Jarosław za wyjątkiem lokali socjalnych i zamiennych powinny być wynajmowane na czas nieoznaczony.
2. Lokale mieszkalne stanowiące mieszkaniowy zasób gminy mogą być wynajmowane jako lokale socjalne, jeżeli odpowiadają warunkom określonym w art.2. ust.1 pkt 5 na okres jednego roku.
3. Warunkiem zawarcia umowy najmu (z wyjątkiem najmu lokalu socjalnego i zamiennego) jest uprzednia wpłata przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu w wysokości 12-krotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawek obowiązujących w dniu zawarcia umowy najmu.
4. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Zarządca po zasięgnięciu opinii organu wykonawczego może odstąpić od pobrania kaucji.
5. Zarządca lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Jarosław zawiera umowę najmu na podstawie skierowania wydanego przez organ wykonawczy.
6. Skierowanie, o którym mowa w ust.1 traci ważność jeżeli z winy osób uprawnionych, terminie 30 dni od daty otrzymania skierowania nie zostanie zawarta umowa najmu. Nie dotyczy to skierowań wydanych w oparciu o przepisy rozdziału VII niniejszej uchwały.

§ 8.
W umowie najmu powinny być określone następujące obowiązki najemcy 1. Najemca zobowiązany jest utrzymywać zajmowany lokal i przynależne pomieszczenia we właściwym stanie sanitarnym i technicznym
2. Najemcę, poza obowiązkami określonymi w przepisach Kodeksu cywilnego, obciążają następujące obowiązki:
1) konserwacja i naprawa podłóg, posadzek i wykładzin podłogowych oraz naprawa ściennych okładzin ceramicznych, szklanych i innych w kuchni i pomieszczeniach sanitarnych,
2) dokonywanie wszelkich napraw okien i drzwi oraz mebli wbudowanych w lokalu, jak również wymiana tych mebli,
3) konserwacja, naprawa i wymiana trzonów kuchennych i grzejników wody przepływowej ( gazowych i elektrycznych) podgrzewaczy wody, wanien, brodzików, mis klozetowych, urządzeń płuczących wraz z kompletnym wyposażeniem zlewów, zlewozmywaków i umywalek wraz z syfonami, baterii i zaworów czerpalnych oraz innych urządzeń sanitarnych, w które jest wyposażony lokal,
4) usuwanie uszkodzeń, bądź wymiana zużytych elementów pieców węglowych i akumulacyjnych,
5) naprawa etażowego centralnego ogrzewania w przypadku gdy nie zostało ono zainstalowane na koszt wynajmującego także jego wymiana, jeżeli w lokalu znajdują się inne sprawnie działające urządzenia grzewcze,
6) napraw i wymiana osprzętu oraz zabezpieczeń instalacji elektrycznej w lokalu bez wymiany przewodów,
7) naprawa i wymiana osprzętu oraz zbiorczej anteny telewizyjnej w lokalu,
8) usuwanie niedrożności przewodów odpływowych od urządzeń sanitarnych lokalu do pionów zbiorczych,
9) odnawianie lokalu i przynależnych do niego pomieszczeń w okresach gwarantujących utrzymanie lokalu i przynależnych pomieszczeń w należytej czystości i we właściwym stanie technicznym poprzez:
a) malowanie sufitów, malowanie (tapetowanie) ścian oraz naprawa uszkodzeń tynków,
b) malowanie olejne drzwi i okien od strony wewnętrznej, mebli wbudowanych, urządzeń kuchennych, sanitarnych oraz grzewczych, w celu zabezpieczenia ich przed korozją.
1. Do napraw, o których mowa w ust.2 pkt 1-8 nie zalicza się napraw polegających na usuwaniu usterek wynikających z wykonawstwa budowlanego lub wad urządzeń i materiałów budowlanych.
2. Naprawy i odnawianie lokalu w budynkach wpisanych do rejestru zabytków mogą być wykonywane po uzyskaniu zezwolenia Konserwatora zabytków.
3. Najemca poza naprawami, wymienionymi w ust.2 jest obowiązany do naprawienia szkód powstałych z jego winy lub winy jego domowników.
4. Obowiązki w zakresie utrzymania lokalu, budynku i pomieszczeń przynależnych nie wymienione w ust. 1 i 2 obciążają wynajmującego.

ROZDZIAŁ III
Tryb przydziału mieszkań o powierzchni użytkowej
przekraczającej 80 m2


§ 9.
1. Lokale mieszkalne o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2 , należące do mieszkaniowego zasobu miasta Jarosławia mogą być wynajmowane za zapłatą czynszu wolnego w drodze przetargu.
2. Wysokość tego czynszu nie może być niższa niż 3% wartości odtworzeniowej obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu.
3. W przypadku nie wyłonienia najemcy w drodze przetargu po dwukrotnym jego przeprowadzeniu mieszkanie oddaje się w najem osobie umieszczonej na prawomocnej liście przydziałów mieszkań ( ostatecznym wykazie osób ).
4. W uzasadnionych przypadkach organ wykonawczy może dokonać podziału lokalu na lokale mniejsze. Przydziały tak wyodrębnionych lokali odbywają się zgodnie z §. 12 lub §. 13 niniejszej uchwały.


ROZDZIAŁ IV
Tryb rozpatrywania i załatwiania wniosków
najem lokali mieszkalnych
oraz sposób poddania tych spraw kontroli społecznej


§ 10.
1. Osoba ubiegająca się o wynajęcie lokalu komunalnego składa pisemny wniosek.
2. O wynajem lokalu z zasobów mieszkaniowych miasta Jarosławia mogą ubiegać się osoby spełniające kryteria dochodowe zawarte w paragrafie 12 i 13 niniejszej uchwały. Kryterium to powinno być spełnione w dacie złożenia wniosku o najem lokalu, objęcia wnioskodawcy roczną listą przydziału lokali jak i w dacie wydania skierowania .
3. Naczelnik właściwego ds. gospodarki lokalowej Wydziału Urzędu Miasta Jarosławia odpowiada za weryfikację każdego wniosku pod względem merytorycznym w zakresie:
1) spraw meldunkowych
) metrażu zajmowanej powierzchni mieszkalnej w przeliczeniu na jedną osobę zamieszkującą w przedmiotowym lokalu
3) wysokość dochodu z okresu 6 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku oraz w trakcie ostatecznego rozpatrywania wniosku przy opracowywaniu kolejnego wykazu osób kierowanych do zawarcia umowy najmu.
4. Zweryfikowane przez Naczelnika, o którym mowa w ust.3 wnioski mieszkaniowe
przekazywane są Społecznej Komisji Mieszkaniowej. Kontrolę społeczną nad sposobem zaspakajania potrzeb mieszkaniowych mieszkańców miasta Jarosławia sprawuje Społeczna Komisja Mieszkaniowa powołana przez Burmistrza Miasta Jarosławia, która w każdym przypadku dokonuje wizji lokalowej. Dotyczy to m.in. sprawdzenia, czy wnioskodawca faktycznie zamieszkuje pod podanym adresem i potwierdzenia jego warunków bytowych.
5. Dane zawarte we wniosku oraz wyniki wizji lokalowych stanowią podstawę umieszczenia bądź odmowy umieszczenia wnioskodawcy na projekcie wykazu osób kierowanych do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego.
6. Projekt wykazu zatwierdza organ wykonawczy, podaje go do publicznej wiadomości przez wywieszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu.
7. W okresie kolejnych 30 dni od podania projektu wykazu do publicznej wiadomości osoby spełniające warunki do wynajmu mogą składać odwołania do organu wykonawczego.
8. Ostateczny wykaz osób po rozpatrzeniu odwołań ustala organ wykonawczy.
9. Ilość osób ujętych w ostatecznym wykazie powinna być dostosowana do możliwości lokalowych miasta.

§ 11.
1. Wykaz osób, o którym mowa w §. 10 sporządzany może być nie częściej niż raz na dwa lata.
2. Rozpatrywane będą tylko wnioski złożone do dnia 30 listopada roku poprzedzającego rok ogłoszenia nowego wykazu osób uprawnionych do najmu lokalu komunalnego.
3. Wnioski złożone po terminie określonym w ust. 2 mogą być rozpatrywane dopiero przy ustalaniu następnego wykazu .

ROZDZIAŁ V
Kryteria wyboru osób,
którym przysługuję pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu
na czas nieoznaczony
i lokalu socjalnegoj


§ 12
1. Najemcą lokalu mieszkalnego może zostać wyłącznie osoba, która nie posiada tytułu prawnego do innego lokalu bądź budynku mieszkalnego bez względu na miejsce jego położenia a pozostająca w trudnych warunkach mieszkaniowych określonych w §.5 niniejszej uchwały i której dochody w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego w okresie trzech miesięcy poprzedzających przydział lokalu nie przekraczały:
a/ 150% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym,
b/ 100% najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym.
2. Pierwszeństwo wynajmu lokalu mieszkalnego w budynkach stanowiących mieszkaniowy zasób gminy przysługuje osobom, które zostały ujęte na ostatecznych wykazach osób zakwalifikowanych do przydziału mieszkań z lat ubiegłych i nie otrzymały mieszkań z uwagi na trudną sytuację mieszkaniową miasta po stwierdzeniu zgodności kwalifikacji z §.12 ust. 1.

§ 13
1. Najemcą lokalu socjalnego z zastrzeżeniem art.14 ust.1 ustawy może zostać wyłącznie osoba, która nie ma tytułu prawnego do innego lokalu i której dochody w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego w okresie trzech miesięcy poprzedzających przydział lokalu nie przekraczały:
a/ 75% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym,
b/ 50% najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym.
2. Pierwszeństwo do wynajęcia lokalu socjalnego przysługuje osobom, które:
a/ nabyły prawo do takiego lokalu na podstawie orzeczenia sądowego,
b/ zostały ujęte na ostatecznych wykazach osób zakwalifikowanych do przydziału mieszkań z lat ubiegłych i nie otrzymały mieszkań z uwagi na trudną sytuację mieszkaniową miasta,
c/ utraciły mieszkania wskutek klęski żywiołowej lub pożaru,
d/ zamieszkują w budynkach lub lokalach zagrożonych zawaleniem lub podlegających rozbiórce,
e/ zajmują pomieszczenia nie nadające się do zamieszkania,
f/ nie posiadających mieszkań,
g/ są wychowankami domów dziecka pochodzącymi z miasta Jarosławia i opuszczają je w związku z uzyskaniem pełnoletności. W szczególnie uzasadnionych wypadkach organ wykonawczy może wyrazić zgodę na zawarcie umowy najmu lokalu socjalnego z wychowankiem pochodzącym spoza terenu miasta Jarosławia .
Dotyczy to głównie sierot zupełnych oraz wychowanków pozbawionych możliwości powrotu do domu rodzinnego z powodu patologii (alkoholizm, znęcanie fizyczne i psychiczne) udokumentowanych w sposób nie budzący żadnych wątpliwości,
h) organ wykonawczy w przypadkach uzasadnionych szczególnymi względami społecznymi zakwalifikował do najmu.

§14.
Najemcą lokalu zamiennego może być wyłącznie osoba, której dotychczasowy lokal został uznany organ nadzoru budowlanego za niemieszkalny albo zamieszkuje w budynku przeznaczonym do remontu kapitalnego bądź rozkwaterowania z uwagi na zły stan techniczny

ROZDZIAŁ VI
zamiany mieszkań


§15.
1. Lokale, wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu gminy mogą być oddane w najem osobom, przekazującym do dyspozycji gminy dotychczas zajmowany lokal w zamian za lokal dostarczony przez gminę.
2. Przez osoby, o których mowa w ust.1 rozumie się osoby przekazujące do dyspozycji gminy dotychczas zajmowany lokal o wyższym standardzie lub lokal o większym metrażu powierzchni mieszkalnej, którego wielkość przekracza ich potrzeby i warunki materialne.

§16.
1. Z ważnych przyczyn najemcy lokali, wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy mogą dokonywać dwustronnej zamiany zajmowanych przez siebie lokali, jak również zamiany tych lokali na lokale w innych zasobach.
2. Do przyczyn, o których mowa w ust.1 zalicza się :
1) nadmierne zagęszczenie w lokalu, zwłaszcza gdy druga strona zajmuje lokal, którego wielkość przekracza potrzeby i warunki materialne,
2) możliwość uzyskania w drodze zamiany lokalu położonego w pobliżu miejsca pracy,
3) powstanie warunków rodzinnych uzasadniających zmianę miejsca zamieszkania,
4) względy zdrowotne uzasadniające konieczność zamieszkania w innym lokalu.
1. Nie zezwala się na dokonanie zamiany gdy w jej wyniku na osobę będzie przypadać mniej niż 5 m2 powierzchni łącznej pokoi lub gdy zamiana może zagrozić interesowi miasta.
4. Zamiana lokali pomiędzy osobami zainteresowanymi wymaga zezwolenia dysponentów tych lokali na jej dokonanie.

§17.
Zamiana lokali wymaga akceptacji organu wykonawczego.

ROZDZIAŁ VII
Zwiększanie mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Jarosław


§18.
Mieszkaniowy zasób Gminy Miejskiej Jarosław można zwiększać poprzez dokonywanie przez osoby fizyczne na koszt własny adaptacji strychów, suszarni, pralni i innych pomieszczeń nie wchodzących w skład już istniejących lokali mieszkalnych lub użytkowych usytuowanych w obiektach stanowiących własność miasta Jarosławia, w celu wybudowania lub powiększenia zajmowanego mieszkania.

§19.
Adaptacja, o której mowa w §.18 polega na nadbudowie, przebudowie, rozbudowie, odbudowie pomieszczeń niemieszkalnych w obiektach budowlanych lub remoncie lokali mieszkalnych.

§ 20.
Obiekty budowlane i lokale przewidziane do wymienionych w §.18 robót budowlanych typują zarządcy budynków.

§ 21.
Po wytypowaniu obiektów budowlanych i lokali zarządca musi uzyskać pozytywną opinię urbanistyczno-architektoniczną co do możliwości przeprowadzenia robót budowlanych.

§ 22.
1.Wyboru osób, które otrzymują skierowanie na zawarcie umowy w celu, o którym mowa w § 19 dokonuje organ wykonawczy.
2. Pierwszeństwo posiadają osoby znajdujące się na ostatecznych wykazach przydziału mieszkań. §.23
Na podstawie uzyskanego skierowania oraz wymaganych ekspertyz i projektów technicznych osoba wymieniona w § 22 zawiera z zarządcą umowę o udostępnienie obiektu budowlanego lub lokalu z przeznaczeniem na adaptację.

§ 23
W zawartej umowie powinny być określone w szczególności warunki udostępnienia obiektu budowlanego i lokalu do adaptacji, a także wzajemne obowiązki inwestora i zarządcy oraz stosowne rozliczenia z tym związane.
§ 24
W zawartej umowie powinny być określone w szczególności warunki udostępnienia obiektu budowlanego i lokalu do adaptacji, a także wzajemne obowiązki inwestora i zarządcy oraz stosowne rozliczenia z tym związane. e.

§ 25
Po zakończeniu robót budowlanych i komisyjnym odbiorze lokalu, inwestor z którym zawarto umowę o której mowa w §.23 otrzymuje skierowanie na zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego.


ROZDZIAŁ VIII
Zasady postępowania w stosunku do osób,
które pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę
lub lokalu w którego najem nie wstąpiły po śmierci najemcy




§ 26.
Osoby pozostałe w lokalu opuszczonym przez najemcę lub osoby, które nie wstąpiły w stosunek najmu po śmierci najemcy organ wykonawczy:
1) w przypadkach uzasadnionych szczególnymi względami społecznymi kwalifikuje do najmu po stwierdzeniu zgodności z §. 27,
2) wszczyna w stosunku do nich postępowanie zmierzające do opróżnienia lokalu.


§ 27.
1) Regulacja stanu prawnego, o którym mowa w §. 26 pkt 1 może nastąpić na rzecz osób bliskich - zstępnych, wstępnych, pełnoletniego rodzeństwa - stale zamieszkujących w tym lokalu do chwili śmierci najemcy.
2) Po przeprowadzeniu szczegółowego postępowania wyjaśniającego, osoba uprawniona do uregulowania tytułu prawnego po śmierci najemcy powinna spełniać następujące warunki:
  • kryteria dochodowe określone w §.12 ust. 1 i §.13 ust.1,
  • wymagany wiek pełnoletności,
  • brak możliwości zamieszkania wspólnie z rodzicami - posiadanie własnej rodziny,
  • brak możliwości przekwaterowania na poprzednie miejsce zamieszkania,
  • brak tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego,
  • wspólnie zamieszkiwać w spornym lokalu przez okres co najmniej 3 lat.


    ROZDZIAŁ IX
    Poszerzenia


    § 28.
    1. Najemca lokalu mieszkalnego może ubiegać się o poszerzenie obecnie zajmowanego lokalu o zwolniony lokal sąsiedni bądź jego część tylko i wyłącznie w przypadku kiedy na jednego członka gospodarstwa domowego przypada mniej niż 5 m2 powierzchni łącznej pokoi oraz lokal ten znajduje się we wspólnym układzie. 2. Wynajmujący powinien w pierwszej kolejności zaproponować zawarcie umowy najmu lokalu, stanowiącego własność miasta z najemcami lokalu, na opróżniony lokal przyległy, który nie spełnia warunków samodzielnego lokalu mieszkalnego, znajdującego się we wspólnym układzie gdzie brak jest technicznych możliwości przystosowania tego lokalu do wymagań lokalu socjalnego.

    ROZDZIAŁ X
    Postanowienia końcowe


    § 29.
    Wynajmujący powinien zawrzeć umowy najmu z osobami, które przed wejściem w życie uchwały uzyskały pozwolenie na adaptację lokalu niemieszkalnego na mieszkalny.

    § 30.
    Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Jarosławia.

    § 31.
    Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w dzienniku urzędowym województwa podkarpackiego.

    § 32.
    Traci moc uchwała Rady Miasta Jarosławia Nr 661/XLIV/2002 z dnia 30 września 2002 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Jarosław.
    <b
  • metryczka


    Opublikował: Administrator (3 czerwca 2004, 12:00:00)

    Ostatnia zmiana: Iga Szatyńska-Zagożdżon (19 stycznia 2006, 10:25:43)
    Zmieniono: aktualizacja

    rejestr zmian tej informacji »


    Liczba odsłon: 2172