string(36) "Rady Miasta Jarosławia - archiwalne" string(36) "Rady Miasta Jarosławia - archiwalne"

Uchwała nr 63/VIII/03Rady Miasta Jarosławia - archiwalnez dnia 24 marca 2003w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2003 rokNa podstawie art. 41 ust.2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Nr 147 poz. 1231 z 2002 r. z późniejszymi zmianami), w związku z art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z 2001 roku z późniejszymi zmianami). Rada Miasta uchwala co następuje:

Uchwała nr 63/VIII/03
Rady Miasta Jarosławia - archiwalne
z dnia 24 marca 2003


w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2003 rok

Na podstawie art. 41 ust.2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Nr 147 poz. 1231 z 2002 r. z późniejszymi zmianami), w związku z art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z 2001 roku z późniejszymi zmianami). Rada Miasta uchwala co następuje:


uchwała archiwalna - straciła moc na podstawie uchwały Nr 213 z dnia 29 marca 2004 roku.
§ 1
Uchwala się Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2003 rok.

§ 2
Celem Gminnego Planu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jest określenie zadań, których realizacja:
1/ przyczyni się do udzielenia rodzinom, w których występują problemy alkoholowe, pomocy psychospołecznej i prawnej a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie,
2/ spowoduje zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu,
3/ umożliwi prowadzenie działalności informacyjnej i edukacyjnej w szczególności dla dzieci i młodzieży,
4/ zintensyfikuje działalność instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych poprzez dofinansowanie ich działalności oraz organizację imprez o charakterze kulturalno - oświatowym jak również organizację imprez sportowych,
5/ umożliwi podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów określonych w art. 13 i 15 ustawy oraz występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego,
6/ przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców poprzez zainstalowanie dodatkowych kamer w miejscach szczególnie zagrożonych oraz zakup innych środków technicznych.

§ 3
W ramach nakreślonych przez ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi Burmistrz Miasta jest zobowiązany do:
1/ udzielania poparcia istniejącym i tworzącym się organizacjom społecznym, stowarzyszeniom, ruchom i klubom, których celem jest krzewienie trzeźwości i abstynencji,
2/ wykorzystania działających organizacji, stowarzyszeń i ruchów jako "monitoring" problemy alkoholowego i podejmowaniu działań w stosunku do osób nadużywających alkoholu oraz udzielania pomocy ich rodzinom,
3/ podejmowania działań sprzyjających realizacji potrzeb, których zaspakajanie motywuje powstrzymywanie się od spożywania alkoholu poprzez realizację przedsięwzięć służących rekreacji w formie czynnego wypoczynku dla dzieci i dorosłych (np. tworzenie ścieżek rowerowych) oraz wspieranie działalności Miejskiego Szkolnego Związku Sportowego,
4/ działalności wychowawczej i informacyjnej w zakresie profilaktyki alkoholowej, poprzez wspieranie Komisji Promocji Zdrowia działającej przy Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Jarosławiu, Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej, Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jarosławiu, nauczycieli szkół z terenu miasta Jarosławia, realizujących programy w zakresie profilaktyki alkoholowej w szkołach na terenia miasta Jarosławia,
5/ zapobiegania negatywnym następstwom i skutkom nadużywania alkoholu oraz ich usuwanie.

§ 4
Program Profilaktyki określa część zadań związanych z profilaktyką w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych na rok 2003, do realizacji których zobowiązuje się wszystkie organy samorządowe miasta Jarosławia w zakresie:
1/ zwiększenia dostępności terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu oraz podjęcia działań zmierzających do szerszej informacji w sprawach lecznictwa odwykowego,
2/ doradztwa, w tym doradztwa prawnego, związanego z ochroną przed pzremocą w rodzinie,
3/ opracowania bloku tematycznego, który mógłby być elementem włączonym w obrady Rady Miasta Jarosławia, co zwróci uwagę na kwestię picia alkoholu przez mieszkańców na terenie gminy i wnikające stąd problemy,
4/ inicjowania, organizowania i wspomagania przez Burmistrza Miasta Jarosławia działalności podległych jednostek i instytucji społecznych w sprawach tworzenia klubów AA oraz nadzorowania organizacji prelekcji i odczytów obrazujących negatywne skutki nadużywania alkoholu ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży szkolnej,
5/ zobowiązania Straży Miejskiej we współpracy z Komendą Powiatową Policji dp prowadzenia działań mających na celu ograniczenie nielegalnego handlu alkoholem na terenia miasta Jarosławia.

§ 5
W celu określenia stopnia zagrożenia bezpieczeństwa i porządku publicznego Rada Miasta Jarosławia zobowiązuje Burmistrza Miasta Jarosławia do uzyskania okresowych sprawozdań organów Policji, SP ZOZ w Jarosławiu, dot. stanu bezpieczeństwa na terenie miasta w powiązaniu z ilością funkcjonujących w mieście punktów sprzedaży napojów alkoholowych oraz przedstawienia stosownych wniosków.

§ 6
W przypadku stwierdzenia bezpośredniego związku pomiędzy liczbą punktów sprzedaży napojów alkoholowych a wzrostem zagrożenia bezpieczeństwa publicznego na terenie miasta, Rada Miasta Jarosławia może podjąć decyzję o zweryfikowanie liczby punktów sprzedaży alkoholu.

§ 7
1. Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych opracowuje szczegółowy harmonogram działań związanych z realizacją postanowień Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2003 rok w terminie 21 dni od uchwalenia budżetu.
2. W okresie do 28 lutego każdego roku Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przedkłada Radzie Miasta Jarosławia sprawozdanie z realizacji postanowień za rok ubiegły.

§ 8
1. Członkom Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przysługuje wynagrodzenie za udział w pracach Komisji:
    1. Przewodniczącemu Komisji przysługuje wynagrodzenie w wysokości: 60,00 złotych (brutto, za każde odbyte posiedzenie).
    2. Członkom Komisji 50,00 złotych (brutto, za każde odbyte posiedzenie).
    3. Członkom Komisji wchodzącym w skład zespołu przeprowadzającego rozmowy motywacyjno - ostrzegawcze z osobami uzależnionymi od alkoholu 60,00 złotych (brutto, za każde odbyte posiedzenie).
2. Wynagrodzenie płatne jest po posiedzeniu Komisji i po przedłożeniu protokołu z odbytego posiedzenia wraz z listą obecności.

§ 9
Do realizacji Uchwały zobowiązuje się Burmistrza Miasta Jarosławia oraz podległe jednostki i instytucje.

§ 10
Nadzór nad realizacją postanowień Uchwały sprawuje Komisja Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego Rady Miasta Jarosławia.

§ 11
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

§ 12
Traci moc uchwała Rady Miasta Jarosławia nr 575/XXIX/2002 z dnia 25 lutego 2002 roku w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

metryczka


Opublikował: Administrator (3 czerwca 2004, 12:00:00)

Ostatnia zmiana: Iga Szatyńska-Zagożdżon (19 stycznia 2006, 11:40:31)
Zmieniono: aktualizacja

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 2067